İHALE DETAYI

T.C. SAPANCA İCRA DAİRESİ 2019/168 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

İhale Tarihi ve Saati: 01 Ağustos 2019 Perşembe Saat : 14:00

Dosya No: 2019/168 TLMT.

İhaleyi Açan : T.C. SAPANCA İCRA DAİRESİ

İhale Yeri : T.C. SAPANCA İCRA DAİRESİ (SAKARYA)

İçerik :

T.C.

SAPANCA

İCRA DAİRESİ

2019/168
 TLMT.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI


Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :1 NO'LU TAŞINMAZIN


Özellikleri Sakarya İl, Sapanca İlçe, 22 Ada, 29 Parsel, RÜSTEMPAŞA Mahalle/Köy, 16 Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz kat irtifak tapulu, kıymet takdirine konu bağımsız bölüm dükkan yaklaşık 20-25 yıllık, dükkan üzeri 4 katlı betonarme yapı sıvalı boyalı binanın zemin katında güneydoğu yönünde Rüstempaşa caddesine cepheli sol başta bulunmakta, 11 m² kullanım alanına sahip, iç cephe duvarlar sıvalı boyalı, spot ışıklandırmalı asma tavan bulunmakta, kapı ve pencereler alüminyum doğrama, yerler kalebodur, büro olarak kullanılmakta, iskan edilir durumdadır. Meskun mahal ve çarşı merkezinde, işyerlerinin ve ticaretin yoğun olduğu bölgede, ulaşım imkanları iyi, yol, su, elektrik, altyapı vb. her türlü kamu hizmetlerinden yararlanmakta, kuşbakışı yaklaşık olarak kuzeybatı yönünde Rüstempaşa Camiine 30 metre, kuzey yönünde Sapanca gölüne 380 metre, batı yönünde otogara 40 metre ve Sapanca Belediyesine 120 metre mesafededir. Gayrimenkullerin pazar değerinin tespitinde emsal karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde mevcut pazar bilgilerinden faydalanılmış, bölgede değerleme tarihine yakın dönemde pazara çıkarılmış benzer gayrimenkuller dikkate alınarak pazar değerini etkileyebilecek kriterler çerçevesinde fiyat ayarlaması yapılmış ve konu parsel için metrekare birim fiyatı belirlenmiştir. Bulunan emsaller, konum, büyüklük, fiziksel özellik ve imar durumu gibi kriterler dahilinde karşılaştırılmış, bölgedeki emlak pazarının güncel değerlemesi için internetten gayrimenkul satış ilanları ve emlak ilanları incelenmiş taşınmaz alım satım rayiçleri göz önüne alınarak piyasa değerleri araştırılmıştır

Adresi Rüstempaşa Mah. Mimarsinan Caddesi No:6/ASapanca / SAKARYA

Yüzölçümü 11 m2

Arsa Payı 95/20200

İmar Durumu İnşaat tarzı 1/1000 ölçekli uygulama imar planında ?M1 Ticaret Alanında? kalmakta, bitişik nizam 3 kat (B-3), Yükseklik:9.50 metre yapı şartlarına tabi,

Kıymeti 70.000,00 TL

KDV Oranı %18

Kaydındaki Şerhler 

1. Satış Günü 01/08/2019 günü 14:00 - 14:05 arası

2. Satış Günü 02/09/2019 günü 14:00 - 14:05 arası

Satış Yeri : SAPANCA İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/168 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.19/06/2019


(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.Diğer İhaleler

İhale Şehir Tarih